Способност за разпознаване и изразяване на емоции. Подсистема емоционална интелигентност
Способността за разпознаване и изразяване на емоции е основата за генериране на емоции за решаване на конкретни проблеми от процедурен характер. Тези два класа способности (да разпознаваме и изразяваме емоции и да ги използваме при решаване на проблеми) са основа за външно проявената способност да се разбират събитията, предшестващи емоциите и следвайки ги. Всички горепосочени способности са необходими за вътрешната регулация на собствените емоционални състояния. Както и за успешното въздействие върху външната среда, което води до регулиране не само на техните собствени, но и на емоциите на други хора.
Трябва също да се отбележи, че емоционалната интелигентност в това понятие се счита за подсистема на социалната интелигентност – подсистема емоционална интелигентност.
EI диагностични методи, използвани в модела на способността
Поддръжниците на модела на способностите изследват емоционалната интелигентност. Те използват различни методи за тестване за решаване на проблеми. Най-развитата и сложна техника е MSCEIT. Във всяка задача, чието решение отразява развитието на един от четирите гореспоменати компонента на емоционалната интелигентност, има няколко възможни отговора и субектът трябва да избере един от тях. Точкуването може да се извърши по няколко начина – въз основа на консенсус (резултатът за конкретен отговор съответства на процента на представителна извадка, избрала същата опция) или на експертни оценки (резултатът се отнася до съотношението на сравнително малка извадка от експерти, избрали същия отговор).
EI в популярната (ненаучна) психология, теорията на Goulman – смесен модел на EI
– така се справяме със себе си и отношенията си. Според Големан емоционалната интелигентност е способността на човек да интерпретира собствените си емоции и емоциите на другите. По този начин използва получената информация за реализиране на собствените си цели. Четири основни компонента на EQ се открояват:
- съзнание
- самоконтрол
- съпричастие
- умения за връзка.
Всъщност един от най-значителните постижения в изучаването на емоционалната култура настъпи през 1980 г. Тогава психологът д-р Ройвен Бар-Он, израел от американски произход, започна работата си в тази област.