Методи за изгаряне на твърди отпадъци

Методи за изгаряне на твърди отпадъци

Методи за изгаряне на твърди отпадъци

Изгарянето на отпадъци е най-разработеният и най-разпространен метод за преработка на твърди отпадъци в света.

Основното му предимство е намаляването на отпадъците с повече от 10 пъти. Изгарянето също така елиминира неприятните миризми, патогенните бактерии, а също така дава топлинна енергия. При изгарянето на отпадъци, съдържащи въглеводородни и хлоридни вещества, при температура под 1200 ° С се образуват диоксини, които са много токсични съединения.

Процес по изгаряне на твърди отпадъци

Изгарянето на отпадъци е сложен и високотехнологичен процес за управление на отпадъците и може да се счита за един от компонентите на цялостна програма за рециклиране.

Изгарянето на непрекъснат поток от отпадъци се счита за изключително опасно. Затова е необходима предварителна обработка на твърди отпадъци. При отделяне от твърди отпадъци се отстраняват големите фракции, метали, пластмаса, силови елементи, батерии.

Трябва да се има предвид, че има потенциално опасни елементи, характеризиращи се с висока токсичност: съединения на халогени (флуор, хлор, бром), азот, сяра, тежки метали (мед, цинк, олово, кадмий, калай, живак). Методи за изгаряне на твърди отпадъци – технология.

Технология

Изборът на технологични и термични схеми за изгаряне на отпадъци, като реактор, използвано оборудване и апарати за пречистване на газове, до голяма степен се определя от химичния състав и физичните свойства на отпадъците. Към днешна дата е натрупан известен опит за оценка на горимостта на твърдите отпадъци. Според дадено мнение, долната граница на калоричната стойност на MSW, при която те могат да бъдат изгорени без допълнително гориво, варира от 3,35 MJ / kg до 4,19 MJ / kg. Изгарянето на горивото обикновено се разделя на ниска температура (600-900 ° C) и висока температура (1250-1450 ° C).

При изгаряне с ниска температура, като правило, този процес се осъществява в инсталации за изгаряне на отпадъци (MSZ). И се образуват силно токсични съединения, които ограничават използването му.

Първият MRZ е построен в Англия през 1874 г. През 1995 г. в света функционират 2400 инсталации за изгаряне на боклук.

Отношението към изгарянето на твърди отпадъци се е променило през 80-те години на миналия век. След установяването на факта на образуването на силно токсични вещества в процеса на изгаряне. Дори при високоефективни системи за пречистване на газове, емисиите от MSZ съдържат диоксини, съединения на тежки метали. Концентрацията им е 10-100 пъти по-висока от токсичния дим от изгарянето на въглища.

В момента нивото на изгаряне на битовите отпадъци в различните страни е различно.

И така, от общия обем на битовите отпадъци делът на изгарянето варира в страни като Австрия, Италия, Франция, Германия, от 20 до 40%. В Белгия, Швеция – 48-50%; Япония – 70%; Дания, Швейцария – 80%. В Англия и САЩ – 10%.

Методи за изгаряне на твърди отпадъци в наши дни. Съвременните пещи за изгаряне са много скъпи и се изплащат с не повече от 60%. Капиталовите разходи за MRZ в САЩ варират от 80 до 100 хиляди долара на тон твърди отпадъци. Оперативните разходи са около $ 20 / t. Една трета от експлоатационните разходи на MSZ отиват за заплащане на погребението на пепел, генерирана по време на изгарянето на боклука. Което е по-опасно за околната среда вещество от самата MSW. Изгарянето обаче има редица неоспорими предимства пред съхранението на отпадъци на депата. Следователно в момента в света има увеличение на броя на МРЗ. Във Франция и Германия изгарянията се превръщат в основно средство за обезвреждане на твърди отпадъци.

Високотемпературните методи за изгаряне на гориво се делят на:

• процеси, при които окисляването на твърди отпадъци се извършва в така наречения кипящ слой на термични пещи;

• процеси, при които се извършва окисляване на твърди отпадъци в слой от разтопена шлака.

За горене с висока температура е необходимо да има металургичен или строително-технологичен комплекс. И то със специално оборудване (металургични пещи, циментови пещи и др.).

Освен това се извършва безкислородна обработка на твърди отпадъци в реактори, например в доменни пещи, при температури от 1650-1750 ° С без въздух.

Източник: фирма за депониране на строителни отпадъци Зашеви-Транс София

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top